logo
atatürk
  • GALATA’nın Ruhu SANAT, Endamı SANATÇILAR…
  • Roza ve tüm çocuklar nefes alabilsin
  • Dikkat Kedi Çıkabilir!
  • Çiçek Pasajı
  • GALATA’nın Ruhu SANAT, Endamı SANATÇILAR…
  • Roza ve tüm çocuklar nefes alabilsin
  • Dikkat Kedi Çıkabilir!
  • Çiçek Pasajı

Adalet ve Hukuk 

 

Avukat Zeki Akbulut vefat etti

Ankara Barosu'na kayıtlı Avukat Zeki Akbulut (7602) vefat etti.

İdare mahkemesinden 'eksik ödenen CMK ücreti' kararı

Avukat Mehmet Şakir Kaya'nın CMK ücretlerinin eksik ödenmesine ilişkin açtığı davada idare mahkemesi işlemin iptaline karar verdi.

Halil Sezai ilk kez hakim karşısına çıktı

Tuzla'da 67 yaşındaki Hüseyin Merç'i darp ettiği iddiasıyla hakkında 5 ayrı suçtan 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu ilk kez hakim karşısına çıktı.

Prof. Dr. Ersan Şen yazdı: KANUN YARARINA BOZMA

Kanun Yararına Bozma Prof. Dr. Ersan Şen - Stj. Av. Mehmet Vedat Ervan yazdı...

Avukatlardan 2 No'lu Baro tepkisi: 'Kartondan baro'

Ankara’da 2 No’lu Baro’nun kurulması için toplanan imza 1520’de kaldı. Ancak Ankara Adliyesi’nde “Ankara 2 No’lu Barosu” stantları kurularak, imza çalışmalarının sürmesine avukatlar “Kartondan baro” sözleriyle tepki gösterdi. Avukat Doğan Erkan, stantlara ilişkin “usulsüz unvan kullanımından” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Adliye binasına 'çürük' raporu!

Uzmanlar büyük İstanbul depreminin kapıda olduğunu ve acilen önlem alınması gerektiği çağrısını her gün yinelerken Büyükçekmece Adliyesi’nin depreme dayanıksız olduğu Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) çerçevesinde alınan raporla ortaya çıktı. Büyükçekmece Belediyesi binanın acilen boşaltılması için Büyükçekmece Başsavcılığı’na resmi yazı yazdı. Ancak bina üzerinden geçen aylara rağmen kullanılmaya devam ederken adliye personelinin ise oldukça tedirgin olduğu öğrenildi. 

Kısa çalışmadaki işçiye sosyal yardımlar ödenir mi?

Kovid-19 pandemisi dolayısıyla Türkiye’de 7 aydır kısa çalışma uygulaması devam ediyor. Yüz binlerce işçi yedi aydır sadece kısa çalışma ödeneği ile yaşıyor. Peki işçilerin ücret dışında kalan ikramiye, yakacak, çocuk, öğrenim, bayram ve ayakkabı yardımı gibi hakları kısa çalışma döneminde de ödenir mi? Ödenmezse işçi bunu haklı fesih sebebi gösterebilir mi? Yargıtay’ın bu konudaki görüşü nedir?

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın hayatını kaybettiği öğrenildi. 6 Kasım 1947 yılında dünyaya gelen Mesut Yılmaz 73 yaşında hayatını kaybetti.

 

Sayısal Loto Süper Loto Şans Topu On Numara

 

YAKALAMA, GÖZALTI USULÜ, SÜRESİ VE İTİRAZI / Avukat Aysel Aba Kesici

YAKALAMA, GÖZALTI USULÜ, SÜRESİ VE İTİRAZI / Avukat Aysel Aba Kesici

Yargıtay karar verdi: Müşteriyle samimi olmak tazminatsız işten çıkarılma sebebi

Yargıtay, hizmet sektöründe çalışan milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Haklı fesih durumlarında işçinin savunmasının alınmasına gerek olmadığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme verdiği kararla; ‘Doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmadığı’ gerekçesiyle müşteriyle samimi olan işçinin tazminatsız şekilde işten çıkarılmasının önünü açtı.

Siirt merkezli 7 ilde FETÖ/PDY operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

Siirt merkezli 7 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 24 şüpheli gözaltına alındı. Kente getirilen zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor.

Fizik öğretmenine cinsel istismardan 25 yıl hapis

Antalya'da lise son sınıf öğrencisi İ.G.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan fizik öğretmeni Yiğit S., 25 yıl hapis cezası aldı.

Hobi bahçesi satana hapis cezası

Hobi bahçesi satan ve pazarlayanlara hapis cezası geldi

Vezneciler saldırısında 4 yıl sonra yeni gözaltılar

Vezneciler saldırısı ile bağlantıları olduğu iddiasıyla 9 kişiye gözaltı

Sahte araç muayene sitesiyle 2 milyon lira vurgun yaptılar

Ankara merkezli 6 ilde araç muayene danışmanlığı hizmeti verileceği vaadiyle pek çok kişiyi dolandıran çeteyi çökertildi. Çetenin bu yolla yaklaşık 2 milyon Türk Lirası vurgun yaptığı tespit edilirken 24 kişi gözaltına alındı.

Barolar Ve TBB Seçimleri Ertelenmesine İlişkin Kararlar : Hukuk Durumu İle Yeni Kurulmuş ya da Kurulacak Baroları Etkileme Konusu

Barolar Ve TBB Seçimleri Ertelenmesine İlişkin Kararlar : Hukuk Durumu İle Yeni Kurulmuş ya da Kurulacak Baroları Etkileme Konusu

Emniyet’te kritik dosyaları inceleyen birimde sahte raporlar düzenlendi iddiası

Dijital materyallerin incelenmesi gibi çok önemli görevleri üstlenen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürünün İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğinin yürüttüğü soruşturma nedeniyle görev yeri değiştirildi. Aynı şubeden 3 polis memuru ise açığa alındı.

Dekanı hukukçu olmayan hukuk fakülteleri

Üniversitelerde bulunan 73 hukuk fakültesinin 29’unda dekanların vekâleten görev yaptığı açığa çıkarken 17’si ise hukukçu bile değil. Üniversitelerin neredeyse yarısını vekâleten yöneten dekanların içinde veterinerlik, kimya ve ilahiyat eğitimi alanlar var.

İstanbul Barosu bu kez kaçamayacak

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, “gece kulübü” skandalında üye avukatlara bilgi vermeyen İstanbul Barosu ile ilgili kararını verdi. Kurul, sosyal tesisin gece kulübü işletmecisine ne zaman, nasıl ve ne kadara kiralandığına ilişkin bilgilerin başvurucu avukata verilmesini kararlaştırdı.